JAK  ŻYĆ  Z  SALUKI

 

 

Saluki został wyhodowany przed tysiącami lat jako łowca- zabójca. Jest chartem wschodnim,  znanym jako chart perski. Jest skłonny do dużej niezależności psychicznej i zwykle sam o wszystkim decyduje, więc należy zwracać na niego szczególną uwagę, kiedy pozwalamy mu biegać luzem. Saluki notorycznie odrzucają polecenia powrotu, chyba, że same chcą wrócić, więc właściciele muszą wykazać się cierpliwością. Nawet jako rodzinne, saluki nie są takie jak inne psy. Większość z nich nie będzie przynosić patyków a zabawy z piłką uważ za zajęcie poniżej godności. Lubią zabawy związane z bieganiem i chwytaniem. Mają skłonność do ścigania innych psów, kotów, ptaków i wszystkiego co się rusza, stopniując poziom agresji. Zasadniczo dużo czasu i wysiłku poświęca się na trenowanie. Brian Plummer w swojej książce „Sight hunds, Lond dogs and Lurchers” pisze: „Schroniska dla saluki są zawsze zajęte znajdowaniem domów dla niechcianych saluki, które okazały się nietrenowalne, destrukcyjne, bojaźliwe, przetrzebiające inwentarz  a ponad wszystko socjopatyczne i okazujące nerwowość oraz prezentujące inne cechy, które idą w parze z powyższymi problemami. Trzeba powiedzieć jasno, że saluki nie jest psem dla każdego. Niewiarygodne piękno i egzotyczna natura tego psa przyciąga rzesze niewłaściwych kupców, z których większość zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest w stanie zaakceptować charakteru psa już krótko po zakupie. Sytuacja pogarsza się szybko i jeśli wczesna socjalizacja i podstawowy trening zostanie zignorowany lub niewłaściwie przeprowadzony, saluki stanie się trudnym zwierzęciem.” Z drugiej strony, jeśli zastosujemy właściwą opiekę nad nowym szczeniakiem (szczególnie w decydujących, wczesnych tygodniach życia), wprowadzimy go w młodość i dorosłość, przyzwyczaimy do innych psów, ruchu, obroży i smyczy, hałasów itd., otrzymamy błogosławieństwo miłości ze strony tej pięknej istoty na wiele lat. Saluki potrzebują wielu ćwiczeń, jednak pomiędzy nimi są bardzo ciche. Uważaj spacerując z psem na smyczy- saluki są bardzo silne i mogą niemalże wyrwać ci rękę, jeśli ruszą nagle za kotem lub królikiem! Są dobrymi psami domowymi, nie szczekają niepotrzebnie, wymagają jednak ogrodzenia w postaci wysokiego płotu i umiarkowanie dużego ogrodu.

Saluki potrzebują czymś się zająć, mogą być niegrzeczne i narobić szkód jeśli będą zostawiane na długi okres czasu.

 

 

 

                                        CZEGO  MOŻESZ  SIĘ  SPODZIEWAĆ?

 

Saluki są najpiękniejszą z domowych ras. Mają w zwyczaju lubić czystość, jednakże frędzle ich uszu mają tendencję do lądowania w obiedzie, koniecznie należy zabezpieczać je na czas posiłku. Saluki posiadają charakter, inteligencję, która jakkolwiek różna jest od tej jaką prezentuje powiedzmy border colli, po prostu czeka ona na rozwinięcie przez zdrowo myślącego właściciela. Pokrycie ciała saluki jest łatwe do pielęgnacji i niezwykle delikatne, jak na psa tych rozmiarów. Saluki kwitną w towarzystwie ludzi i mają wspaniałe relacje z dziećmi, jeśli przywykły do nich od wczesnego wieku. To samo dotyczy kotów w rodzinie. Bardzo dobrze znoszą podróże i powinny być przyzwyczajane do wycieczek samochodem jak najwcześniej. Saluki są dumne i wrażliwe, dlatego źle znoszą klapsy: mogą popaść w depresję, jeśli są żle traktowane. Dobrym pomysłem jest odwiedzić kogoś, kto ma saluki, żeby przekonać się jakie są w środowisku domowym i rozmawiać  z jak największą liczbą właścicieli.

 

 

                                            FORMY  AKTYWNOŚCI  DLA  SALUKI

 

Saluki uwielbiają biegać bardziej niż inne jakiekolwiek zwierzę na świecie, więc polubią wszystkie ćwiczenia związane z bieganiem. Zorganizowane biegi z pościgiem za zającem- wabikiem i wyścigi. Pościgi za zającem są organizowane przez Klub Saluki lub Klub Charta. Pościg za wabikiem składa się z biegu psa za symulowanym zającem ciągniętym na lince dokoła bieżni. Jest on organizowany przez liczne towarzystwa łowieckie dla psów myśliwskich. Saluki nie lubią wystaw, ale będą brały udział, żeby zadowolić kogoś, kogo kochają.

 

 

 

                                            CZY  NADAL  CHCESZ  GO  MIEĆ?

 

Ta ulotka nie daje pełnej listy za i przeciw odnośnie posiadania saluki, ale  ma za zadanie dawać do myślenia każdemu, kto decyduje się na posiadanie saluki po raz pierwszy.

     Saluki jest pięknym stworzeniem. Obserwowanie go w pełnym biegu, szybkiego jak wiatr, to cudowny widok. Sprawia, że myślisz, że kochałbyś właśnie takiego psa, jednak nie bądź głupcem! Saluki jest oczywiście elegancki, kochający i wierny, ale  ma też drugą stronę charakteru, czego  nie traktujesz początkowo jako zagrożenie! Powinieneś zastanowić się nad swoim stylem życia i tym, czy pies tego typu będzie do niego pasował i czy jesteś przygotowany na dostosowanie swojego stylu życia do twojego saluki!

 

 

 

                                                         SALUKI   WELFARE     

 

Instytucja charytatywna Saluki Welfare i Saluki Rescue istnieje w celu opieki nad salukami, które  zostały  znalezione, jako wałęsające się, albo których właściciele nie mogą zatrzymać. Znajduje się dla nich nowe domy. Często psy te zostały porzucone lub nie dopilnowane przez ludzi pozbawionych moralności, którzy wykorzystują saluki do krzyżowania ich w celu uzyskania mieszańców, biorących udział w wyścigach. Dlatego tak wiele troski wykazują hodowcy, dbający o reputację, jeśli chodzi o sprzedaż szczeniąt: możesz być szczegółowo przetestowany. Jeśli czujesz, że mógłbyś zaoferować dom jednemu z tych niechcianych psów the Rescue Waldens będzie ci wdzięczne!

 

 

(Tłumaczenie z ulotki pochodzącej ze stoiska hodowców saluki   wystawianych na wystawie Cruft’s w Birmingham w marcu 2004r – Przetłumaczyła: Anna Sikorska-Grzanka)